reklama

O tom, ako (pre)dýchávame...

Len nedávno som dostala jednu radu o tom, kedy sa najlepšie píše o emóciách. A to nie vtedy, keď ste práve v strede emočnej búrky, ale po nej. Keď môžete čo najlepšie zhodnotiť čo sa stalo, prečo sa tak stalo a ako sa s tým vyrovnať čo najlepšie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

 Ľudia majú tendenciu všetko brať extrémne, či už správy dobré alebo zlé. Niektorí potrebujú dať všetkým naokolo vedieť, že práve vyhrali, aj keď len nejakú tú stovku v tipos bingo. A niektorí robia pohromu a koniec sveta len z obyčajného zakopnutia, akých človek zažije v živote milión.

Počas normálneho dňa máme všetko pod kontrolou, ale každý ma svoje slabé miesto. A práve vtedy, keď je zasiahnuté, prichádza pravý boj. 

Čo spraviť? Vačšina ľudí vybuchne, a snaží sa s tým vyrovnať po svojom. Výbuch nemusí byť len rev paviánov v jungli vychádzajúci z vašich úst. Niektorí siahnu po nejakej tej fľaške, každý má svoju cestu. Jeden z najhorších spôsobov aký poznám je, že naoko je všetko v poriadku, snažíme sa ovládať, ale vnútri ... . Možno je to dobré jednorázovo. Počkať na kľudné štádium, a vtedy sa rozhovoriť. Bohužial, poznám aj ľudí, ktorí si všetok ten neporiadok neostále odkladajú vo svojom vnútri bez toho, aby sa ho aj zbavili. A ta sa tam všetok ten bordel hromadí a hromadí, až nemá miesto. A potom BUM! Dalo by sa to prirovnať k zhromaždovaniu magmy pod zemským povrchom pred erupciou sopky. A je fakt, že to nikdy nič dobré neprinieslo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Je tu ale aj dobrá správa. Svet nie je čiernobiely, a ako by niekto napísal, nemôžem "škatulkovať". Toto slovo osobne nemám rada, lebo mi príde úplne nevhodné ho používať (vo vačšine prípadov). Možno vysvetlím v niektorom inom článku. Teraz ale späť k téme. 

Treba si brať príklad od tých, ktorí svoj stres zvládajú rozumne. Pokiaľ to nemáte v povahe, je to cieľavedomé učenie, ktoré sa oplatí aj napriek tomu, že je to dlhodobejší proces. A hlavne, vyžaduje skúsenosti. 

V literatúre existuje niečo, čo sa nazýva prírodno-psychologický paralelizmus (už som ale počula aj iné pomenovanie). V zásade ide o to, že počasie sa zhoduje s našou náladou. Búrka - hnev; slnko - dobrá nálada; dážď - smutná nálada a podobne. Koľkokrát ste si ale zanadávali na počasie, že prečo je také premenlivé? A podobne je to aj s nami. Len si predstavte, ako musí naša premenlivá nálada a prudké reakcie vplývať na naše okolie. A aký zmätok zanecháva v nás. Nabudúce si preto radšej počkajte kým všetko prejde, kráčať proti vetru so silou orkánu sa predsa nedá. A aj mestské služby nechodia upratovať spúšť počas búrky, ale až keď sa vyjasní.

Nika Briatková

Nika Briatková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentkou japanológie a anglickej filológie v Olomouci. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu